Úžasná srostlice krystalků zeleného epidotu v decentní kombinaci s albitem
Sběratelský kousek přírodního epidotu ze známé šutrácké lokality Sobotín (Pfarrerb) nedaleko Šumperka (Jeseníky).
Jedná se o nádhernou srostlici, která je téměř celá tvořena krystaly epidotů.
Můžete zde obdivovat nejenom drobné válečky o velikosti několika prvních milimetrů, ale i několik větších špalíčků o rozměrech cca 5 - 10 milimterů.
Dominantou tohoto vzorku je však velký buclatý krystal epidotu o délce 2 centimetry. Tento hlavní krystal (špalík) je z obou stran sice neukončený, i přes to jde však o opravdovou vzácnost, protože takto rozměrné válečky epidotů se na této lokalitě objevovaly zcela vyjímečně.
Nachází se zde samozřejmě i všelijaké fragmenty a části těchto krystalků, jako celek je však tento vzorek velmi slušně zachovalý.
Celkový estetický vzhled pak doplňuje ještě decentní kombinace s malým bílým albitem, na kterém byl epidot původně narostlý.
Samotný epidot má přirozenou temně zelenou až olivovou barvu a některé válečky jsou i částečně průsvitné, což je výborně zachyceno na poslední fotografii.
Nejvíce samozřejmě krása tohoto kamene vynikne, pokud jej zblízka nasvítíte silnou baterkou. Na běžném denním světle je vzorek velmi tmavě zelený a ne příliš výrazný. Ve vaší vitrínce si tedy tento kamínek bude nárokovat tu nejvíce osvětlenou část (poličku).
Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt krásné ukázky tohoto minerálu (epidotu).
Místo nálezu: Sobotín (Pfarrerb) - Jeseníky
Rok nálezu: 1994
Rozměry: 26 x 23 x 20 mm
Váha: 17 g
Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)
Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.
Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.
Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.
Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.
Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.
U nás vždy víte co kupujete
Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.
Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje.
Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha.
————————————————————————————
→ Další české přírodní epidoty najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních zelených epidotů » zobrazit nabídku «
Popis produktu není dostupný