Pravá česká záhněda s úžasnými duhovými odlesky - krystal
Nádherná ukázka přírodní české záhnědy pocházející z významného mineralogického naleziště Dolní Bory - Hatě (Vysočina).
Jedná se o menší až středně velký krystal záhnědy, který má celkem slušně zachovalé obvodové stěny i samotnou špici. Z jedné strany sice část krystalu chybí, i přes to jde však o kvalitní a pohledný kousek.
V jedné pasáži dokonce krystal jeví známky tzv. elestiálního růstu, takže jej můžeme alespoň částečně zařadit mezi Mistrovské krystaly a to konkrétně Elestia dar Andělů.
Povrch záhnědy je převážně lesklý, díky tomu lze při prosvícení krystalu sluníčkem nebo baterkou snadno nahlédnout dovnitř prakticky celého kamene a pozorovat tak jeho bohatý vnitřní svět.
Tento ukrývá nejen slušnou čistotu ale také množství nejrůznějších úkazů jako jsou mlhovinové závoje či inkluze a peříčka.
Poměrně snadno lze objevit i chloubu této záhnědy a sice dvě překrásné pestrobarevné duhy. Jejich velikost je cca 10 x 5 milimetrů což už je velmi slušné. Jeden z těchto duhových odlesků jsme pro vás zachytili i v detailu na jedné z fotografií.
Opravdu fantastická je pak samotná barva záhnědy, která se pyšní úžasným tmavě kouřovým odstínem.
Na posledních dvou fotografiích je pak krystal prosvícený baterkou.
Celkově jde o zajímavý a estetický vzorek, který má určitě co nabídnout. Kameny ze starých nálezů jsou navíc velmi ceněné, protože dnes se takto kvalitní ukázky nacházejí už spíše vyjímečně.
Místo nálezu: Dolní Bory - Hatě (Vysočina)
Rok nálezu: 60. - 70. léta
Rozměry: 63 x 38 x 24 mm
Váha: 70 g
Dolní Bory - Hatě
Tato záhněda pochází ze starého nálezu a to ještě z dob, kdy nedaleko Dolních Borů (cca 1-2 km) v oblasti zvané "Hatě" fungoval živcový důl, kde se těžil draselný živec jenž byl cennou keramickou surovinou. Tento důl fungoval od 50. let až do roku 1972.
Během dobývání živce se zde narazilo na spousty nádherných dutin, nejčastěji právě s kouřovými záhnědami, z nich některé dosahovaly uctihodné velikosti i několik desítek centimetrů. Mnoho těchto krystalů se však z této doby nezachovalo, protože dříve se o drahé minerály zajímalo pouze několik málo sběratelů.
Drahé kameny z této oblasti jsou dnes již prakticky nedostupné. Lokalita je již několik desítek let zalesněná (zrekultivovaná) a navíc se zde nachází ochranné vodárenské pásmo, kvůli nedaleké přehradní nádrži Mostiště jež zásobuje pitnou vodou Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou.
Jak se v kamenech hledají barevné duhy ?
Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý, to platí především u kamenů s matným povrchem (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.
————————————————————————————
→ Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «
Popis produktu není dostupný