Mohutný krystal morionu se zarostlými tužkovými černými turmalíny - Strážce záznamů
Unikátní vzorek tmavé záhnědy tzv. morionu pocházejícího z významného šutráckého naleziště Pikárec (Vysočina).
Malebná vesnička jménem Pikárec nacházející se na Vysočině se v dřívějších ale i nedávných dobách proslavila především nálezy krásných černých turmalínů skorylů. Čas od času však můžete v této mineralogicky nadějné oblasti narazit i na jiné poklady a právě jedním takovým je i tento temný krystal morionu, který si nyní blíže popíšeme.
Víme, že popisky u našich drahých kamenů jsou mnohdy poněkud rozsáhlé, věříme však, že u takto hodnotného vzorku podrobný a originální popis jistě oceníte. Každý námi nabízený drahý kamínek je jedinečný a má svůj vlastní příběh...
Tento velkolepý krystal již na první pohled zaujme každého, kdo se jen trošku zajímá o minerály a vzácné nerosty. Morion se totiž může pochlubit uctihodnou délkou 12 centimetrů a hmotností téměř jeden kilogram. Podobně velké vzorky navíc ve formě krystalů se v naší přírodě objevují naprosto vyjímečně, takže tento kousek rozhodně patří mezi ty vzácnější a cennější.
Krystal má vůči své velikosti celkem slušně zachovalé jak obvodové stěny tak i samotnou špici.
V některých pasážích se sice obvodové stěny a plochy nezachovaly, takto už byl však kámen v přírodě nalezen. Špici krystalu pak jakoby chybí vrchol, ten však není poškozený, nýbrž zajímavě zarostlý lupínky muskovitu. Minerál muskovit je mezi lidmi známý spíše pod svým neodborným názvem a sice jako světlá slída nebo také kočičí stříbro.
Navíc tato špice není vůbec tak obyčejná jak by se na první pohled mohlo zdát. Na některých krystalových ploškách (fazetách) se totiž nacházejí pozoruhodné náznaky obrazců ve tvaru trojúhelníčků. Ty jsou buď samostatné nebo se různě překrývají a mají různé velikosti. Trojúhelníčky jsou nepatrně vystouplé a můžete je spatřit pokud kámen oproti světlu natočíte pod správným úhlem.
Díky těmto unikátním znakům lze tento kámen částečně zařadit mezi vzácné Mistrovské krystaly a to konkrétně tzv. Strážce záznamů (Záznamový krystal).
Tyto geometrické obrazce jsou zachyceny i v detailu na jedné fotografii. Jelikož lze na tomto konkrétním krystalu jednotlivé trojúhelníky rozpoznat velmi obtížně a vyžaduje to i trošku představivosti, zařazujeme tento vzorek pouze částečně mezi tento Mistrovský krystal (Strážce záznamů).
Dalším velice zajímavým, vzácným a hlavně estetickým úkazem jsou zarostlé válečky černých turmalínů skorylů, které můžete obdivovat na jedné z obvodových stěn krystalu. Tyto špalíčky mají navíc unikátní tzv. tužkový tvar. V přírodě se moriony ve vzájemné kombinaci s černými turmalíny nacházejí zcela ojediněle, což z tohoto kousku dělá opravdový sbírkový vzorek.
Základna neboli nejspodnější část tohoto majestátního krystalu je pak částečně tvořena šedým křemenem, na kterém byl tento morion původně narostlý. Můžete zde však v malé míře objevit i nerost albit, který poznáte podle jeho bílé až nažloutlé barvy.
Morion lze dokonce za pomocí silnější baterky či sluníčka v některých úsecích i lehce prosvítit a nahlédnout tak do jeho vnitřního světa. Můžete se zde kochat větším množstvím různých úkazů, především pak mlhovin, inkluzí či peříček. Jednotlivé objekty můžete pozorovat místy až do hloubky cca 2 centimetry.
Těsně pod povrchem pak lze po důkladnějším prozkoumání objevit i pestrobarevnou duhu a rozměrech cca 5 x 10 milimetrů, což už je slušné. Tento duhový odlesk je celkem dobře zachycený i na posledních dvou fotografiích.
Samotná barva morionu má pak ve stínu typický temně hnědý až černý odstín. Při prosvícení (sluníčkem nebo baterkou) se pak kámen v daném úseku rozzáří příjemně hnědými tóny.
Celkově jde o neobyčejný a unikátní kámen z naší země, který má rozhodně co nabídnout. Vzorek je vhodný jak pro sběratele tak i pro ty z vás, jenž se o drahé nerosty zajímáte kvůli jejich významným energetickým účinkům a vlastnostem.
Kámen jsme pro Vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o celkovém vzhledu (U vzorku je tedy celkem 16 fotografií). Níže pod popiskem také naleznete tzv. rodný list kamene, tedy místo a rok nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr kamene v milimetrech a jeho váhu v gramech.
Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)
Rok nálezu: 2019
Rozměry: cca 120 x 80 x 80 mm
Váha: 957 g
Proč si zakoupit drahé kameny právě u nás?
Naprostou většinu námi zde nabízených minerálů jsme osobně nalezli, takže vám ručíme za jejich pravost, jasný původ a čistě přírodní neupravený stav. Drahé kameny jsou naším celoživotním koníčkem, kterému se věnujeme již mnoho let. Nerosty hledáme s láskou a především úctou k přírodě, jen tak si totiž uchovají svoji jedinečnou energii, kterou můžou poté předávat dále. Všechny naše minerály pocházejí z České Republiky, protože tyto kameny se tu narodily pro nás a jsou nám svými vibracemi nejbližší a pro nás tudíš nejvhodnější.
————————————————————————————
→ Další české přírodní moriony najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních morionů » zobrazit nabídku «
Popis produktu není dostupný