menší buclatý krystal citrínu
Kvalitní ukázka citrínu z naleziště Kněževes (Vysočina). Jedná se sice o menší, ale zato hezky buclatý krystal citrínu, který má dochovalé téměř všechny obvodové stěny včetně špice. Má sice dvě menší ťuknutí, jedno na boční straně šice a druhé ve spodní části krystalu, ale takto už jsme kámen osobně nalezli v přírodě.
Ze zadní nepohledové strany krystalu některé plochy chybí, ale jde zřejmě o tzv. otlačení od mateční horniny (citrínu zde pravděpodobně v růstu bránil křemen, takže se nemohl zcela vyvinout). Toto otlačení, které příroda způsobila před mnoha miliony lety, však nějak nekazí celkový krásný dojem z kamene.
Povrch citrínu je téměř celý matný, místy i lehce ohlazený a příjemný na dotek. Pouze jedna malá část krystalové stěny je lesklá a tak lze při prosvícení kamene alespoň nepatrně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak jeho vysokou až drahokamovou čistotu s pouze menším množstvím mlhovin a inkluzí ve spodní části krystalu.
Co se týče barvy citrínu, tak ta je přirozeně žlutá se zajímavými lehce tmavými tóny ve špici krystalu. Nejvíce však tato krásně žlutá barva vynikne pokud je kámen mokrý a na sluníčku, což je dobře zachyceno na posledních čtyřech fotkách.