Křemen - přírodní český kámen / minerál
Křemen v přírodě vytváří mnoho barevných a drahokamových odrůd. V tomto článku se však zaměříme pouze na samotný křemen (základní druh).
Název křemen je zřejmě odvozen od slova „křesat”. Zahraniční (anglický a německý) název pro křemen pak pochází ze slovanského slova „twardy”, což znamená „tvrdý”.
Jak poznat křemen?
Křemen na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7, a tak je opravdu poměrně tvrdý (lze s ním rýpat do skla).
Samotný křemen je většinou neprůhledný (průhledné jsou jeho drahokamové odrůdy). Může tvořit samostatné krystaly, které vytváří šestiboké hranoly. V přírodě se objevují i srostlice krystalů (tzv. drůzy), ale často se vyskytuje i ve formě úlomků, zlomků, střípků a částí krystalů, nebo ohlazených valounků.
Křemen může mít mnoho nejrůznějších barevných odstínů a tónu. Nejkrásnější a nejžádanější jsou však sněhově bílé křemeny, kterých ovšem není mnoho a vyskytují se vzácně. Žádané jsou též křemeny, které vytváří hezké krystaly, či estetické drůzy.
Kde se nachází křemen?
Křemen se často vyskytuje v žulách a pegmatitech. Vyplňuje různé žíly a jádra dutin. Jako součást písků a štěrků se křemen průmyslově těží pro potřebu sklářských písků.
Jaké má křemen využití?
Křemen, v jeho různých formách a odrůdách, si oblíbili nejen sběratelé minerálů, šperkaři a brusiči drahých kamenů, ale i lidé, kteří ho milují pro jeho estetickou krásů (dekorace interiérů, zahrad, apod.). Též je velmi žádaný spirituálně a duchovně založenými lidmi pro jeho pozitivní energetické účinky na tělo, mysl, i duši člověka.
Křemen má piezoelektrické vlastnosti, a tak je vhodný pro použití jako oscilátor v radiotechnice a v mnoha dalších elektronických přístrojích (hodinky, počítače, telefony atd.).
Z křemene (ze sklářských písků) se vyrábí křemnné sklo, které se využívá v laboratořích a ve sklářském průmyslu.
Jaké jsou odrůdy křemene?
Křemen vytváří mnoho různých barevných odrůd, včetně těch drahokamových. Mezi nejžádanější a nejčastěji se vyskytující patří: fialový ametyst, růžový růženín, žlutý citrín, čirý křišťál, hnědá či kouřová záhněda, černý morion, pruhovaný achát, jaspis, chalcedon, železitý křemen a další.
Nevybrali jste si?
Prohlédněte si ještě pravé křemeny na našich spřízněných stránkách Drahé Kameny Online
» České křemeny «