Jak poznat pravou záhnědu a morion?
Už v našem článku o záhnědách, nebo černých morionech se můžete dočíst o falšování těchto drahých kamenů. Pravých záhněd a morinoů není ve světě mnoho, a tak se doslova "vyrábějí" z dostupnějších a levnějších minerálů.
Jak vznikají falešné záhnědy a moriony?
Nepravé kameny byly vytvořeny umělým radioaktivním ozářením jiných minerálů (např. křemene, či křišťálu).
Na falešné upravené nerosty můžete narazit jak na mineralogických burzách, či výstavách, tak i u mnoha internetových obchodů a eshopů, které nabízí tyto nepravé minerály původem ze zahraničí (Brazílie atd.).
Někteří prodejci buď vůbec netuší, že jejich minerály nejsou přírodního původu, nebo tento fakt záměrně zatajují, aby měli větší zisk. Mnohdy dokonce u kamenů uvádějí, že jsou přírodní, ale ve skutečnosti nejde o přirozené a neupravené kameny, ale jedná se právě o ty uměle ozářené a falešné. Nepoctivý obchodníci spoléhají na to, že běžní lidé nepoznají ty falešné od těch skutečně pravých.
→ Přečtěte si také: » Jsou nepravé ozářené kameny radioaktivní? «
Ozářené nerosty a minerály ztratily nejen přirozenou barvu, ale i svoje přírodní účinky a vlastnosti.
Podle jakých znaků poznat nepravou záhnědu, či morion?
Jak poznat tyto nepravé, ozářené a falešné záhnědy a moriony? Pro laika bez zkušeností s touto problematikou to může být velmi těžké.
Nízká cena je podezřelá
Prvním varovným signálem může být cena. Pokud Vám připadá cena za kámen až podezřele nízká, tak je dost možné, že jde o nepravý kámen. Samozřejmě i falešné kameny se můžou nabízet za vysokou cenu (hlavně ty větší a dražší), a tak je dobré se zaměřit i na další určující znaky.
Zjistěte si jaký má kámen původ
Dalším důležitým poznávacím znakem je jejich původ, tedy odkud kámen pochází, respektive kde byl nalezen. Pokud byl vytěžen v zahraničí, tak může být falešný. Jestli byl nalezeny v České republice, tak je pravděpodobně pravý, protože se české a moravské záhnědy zatím nefalšují. Ideální je znát i to, kdo ho našel (jméno sběratele), kdy ho našel (rok nálezu) a lokalita (naleziště), kde byl kámen objeven.
Tip.: Na obrázkách vedle textu jsou vyfoceny pravé přírodní záhnědy z Čech a Moravy.
Zaměřte se na barvu kamene
Dalším znakem pravosti může být barva kamene. Pokud narazíte na prodejce, který nabízí větší množství záhněd, či morionů a všechny mají stejnou barvu (barevný odstín), tak je možné, že jsou falešné. Ozáření kamenů totiž způsobí, že se barva u všech kamenů sjednotí (mají stejný barevný tón) a je jeden, jako druhý.
Barva kamene však nemusí být vždy rozhodujícím faktorem, protože záhnědy a moriony se nachází často pohromadě v dutinách a kameny ze stejné dutiny mohou mít i stejnou, či podobnou barvu. To však platí hlavně pro ty české a moravské záhnědy a moriony. U těch zahraničních se však mějte na pozoru, protože zde je totožná barva u všech krystalů už značně podezřelá.
Nejčastěji se falšují právě ty velice tmavé záhnědy a černé moriony ze zahraničí, které se vyznačují výraznou temnou barvu. Ty se padělají nejvíce a nejčastěji, protože ty pravé a přírodní jsou mimořádně vzácné a nacházejí se opravdu vyjímečně.
Na čtyřech fotkách níže si můžete prohlédnout typické falešné ozářené záhnědy a moriony ze zahraničí
Takto pro změnu vypadají ty pravé přírodní záhnědy a moriony z České republiky - foto níže
Hledáte pravou záhnědu, či morion z Česka?
Pokud si chcete pořídit pravou záhnědu, nebo jejího tmavšího bratříčka morion, tak Vám můžeme nabídnout tyto surové minerály z našich vlastních nálezů z České republiky. Všechny naše krystaly a kameny jsou pravé, přírodní, a nijak neupravené nerosty. Výběr z naší nabídky si můžete prohlédnout níže na této stránce, nebo pod následujícími odkazy:
→ » Informace a nabídka pravých českých záhněd «
→ » Informace a nabídka pravých českých morionů «
České záhnědy a moriony nabízí i náš partnerský eshop Drahé Kameny Online - viz. odkazy:
→ » Pravé záhnědy - informace a nabídka «
→ » Pravé moriony - informace a nabídka «
→ Tip: Jaké energetické účinky má morion a záhněda? To se dozvíte v článku » morion - účinky, vlastnosti a význam « a také v článku » záhněda - účinky, vlastnosti a význam «