Duhová záhněda ve spojení s morionem a tenkou křemennou krustou
Zajímavá ukázka přírodní záhnědy v kombinaci s morionem z proslavené šutrácké lokality Pikárec (Vysočina).
Jedná se o zlomek záhnědy s morionem, který je v některých pasážích pozoruhodně pokrytý tenkou křemennou krustou. Odborně se tento úkaz označuje jako tzv. druhogenerační vrstva křemene. V tomto bílém křemeni jsou navíc místy zarostlé i drobné šupinky muskovitu, neboli stříbrné slídy.
Povrch kamene je převážně krásně lesklý, takže pokud vzorek prosvítíte sluníčkem nebo baterkou, můžete velmi dobře nahlédnout dovnitř prakticky celého kamene a kochat se tak bohatým vnitřním světem.
Ten ukrývá místy slušnou čistotu, najdete zde však i množství nejrůznějších úkazů jako jsou mlhovinové závoje či inkluze a peříčka. Těsně pod povrchem pak můžete obdivovat úžasnou pestrobarevnou duhu o velikosti cca 10 x 10 milimetrů. Ta je částečně zachycena i na některých fotografiích, ve skutečnosti je však ještě daleko krásnější.
Jistě jste si už také všimli, že tento kamínek má pozoruhodnou barvu. Na běžném denním světle má vzorek temně hnědý místy až téměř černý odstín, proto jsme tento kámen také označily jako kombinaci záhnědy a morionu. Někdy podle barvy totiž nelze jednoznačně určit jestli jde ještě o záhnědu či se jedná už o morion, proto se tyto nerosty označují jako kombinace obojího.
Pokud pak kamínek prosvítíte sluníčkem nebo baterkou celý se nádherně rozzáří a vy se můžete kochat půvabnými jemně až středně hnědými tóny s kouřovým nádechem. Vzorek prosvícený baterkou je zachycený na posledních třech snímcích.
Pokud vás fascinují neobyčejně zbarvené kameny s pestrým vnitřním světem, či máte rádi kvalitní a velké barevné duhy, tento kamínek si jistě zamilujete.
Místo nálezu: Pikárec (Vysočina)
Rok nálezu: 2019
Rozměry: 66 x 37 x 29 mm
Váha: 86 g
Jak se v kamenech hledají barevné duhy ?
Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý, to platí především u kamenů s matným povrchem (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.
————————————————————————————
→ Další české přírodní moriony najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop Drahé Kameny Online a jeho nabídku českých přírodních morionů » zobrazit nabídku «
Popis produktu není dostupný